The irydotomia laserowa Diaries

Zwężenie źrenicy może powodować nieprzyjemne odczucie lub niekiedy nawet ból oka. Taka reakcja może utrzymać się nawet do kilku godzin.

Kliniki.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Kliniki.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wytworzenia otworu w obwodowej tęczówce w oku z jaskrą zamkniętego kąta. Otwór 10 tworzy "przetokę" pomiędzy komorą tylną oka, gdzie produkowana jest ciecz wodnista, a komorą przednią gdzie ta ciecz wypływa. Zabieg stosowany jest najczęściej z powodu budowy oka, jego wąskiej przestrzeni w komorze przedniej powodującej jaskrę zamkniętego kąta przesączania. Często powodem do jego wykonania jest przebyty ostry atak jaskry. Inną postacią neuropatii jaskrowej, w której wykonywana jest irydotomia jest jaskra barwnikowa.

Irydotomia laserowa to zabieg wykonywany ambulatoryjnie u chorych z jaskrą. Może on spowodować trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego podwyższenie w przebiegu choroby jest jednym z aspectów uszkadzających nerw wzrokowy.

Po zabiegu Irydotomii laserowej, w dniu zabiegu należy prowadzić oszczędny tryb życia. Nie należy uprawiać sportu. Należy zrezygnować z wysiłku fizycznego oraz z pobytów na słońcu.

Irydotomia laserowa to zabieg, z którym mogą mieć styczność pacjenci cierpiący na jaskrę. Ta metoda leczenia jest prosta, a jej wykonanie trwa zaledwie kilka minut.

) jest zbyt wysokie ciśnienie, panujące we wnętrzu gałki ocznej. Choroba ta jest niezwykle groźna, przy braku leczenia dochodzi bowiem do postępującego uszkodzenia siatkówki oraz nerwu wzrokowego, co ostatecznie grozi wystąpieniem nieodwracalnej ślepoty.

Irydotomia laserowa trwa 5-10 minut i jest całkowicie bezbolesna. Godzinę po zabiegu (czasami więcej czasu – o tym decyduje lekarz) wykonuje się kontrolny pomiar ciśnienia w oku. Jeśli jest ono w normie – pacjent może wrócić do domu.

Godzinę przed zabiegiem pacjent dostaje krople ze środkiem zapobiegającym wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego i znieczuleniem, a bezpośrednio przed rozpoczęciem procedur do oka chorego zakładana jest specjalna soczewka kontaktowa, która powiększa elementy leczonej okolicy.

Irydotomia jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim w jaskrze pierwotnie zamkniętego kąta. Zabieg jest w tym przypadku postępowaniem pierwszego rzutu.

Wskazaniem do irydotomii laserowej jest brak drożności naczyń oka. Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciecz, która dla prawidłowego funkcjonowania wzroku musi swobodnie przepływać między poszczególnymi strukturami.

Dzięki temu może ona swobodnie przepływać do kąta przesączania i stamtąd być odprowadzana z oka. Po takim zabiegu ciśnienie wewnątrzgałkowe najczęściej stabilizuje się na normalnym poziomie. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej postaci jaskry i nie u wszystkich pacjentów można irydotomię laserową wykonać – ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Najważniejszą zaletą here irydotomii jest jednak jej skuteczność. W wielu przypadkach laser jest w stanie całkowicie wyleczyć jaskrę. Dzięki temu nie będziesz się borykać z dokuczliwymi objawami, a co najważniejsze – nie musisz się bać o utratę wzroku. 

Około 3-four godziny po zakończeniu zabiegu irydotomii laserowej lekarz ponownie zbada ciśnienie w operowanym oku. Jeżeli jest ono prawidłowe, możesz bezpiecznie udać się do domu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *